Szukaj opon

W naszej ofercie znajdą Państwo wiele opon w rozmiarze 185/65 R14. Są to dosyć popularne i bardzo często wybierane przez polskich kierowców ogumienie. Producenci również zauważyli duży potencjał tego rozmiaru, oferując szeroką gamę – od opon w niskich cenach, po te droższe z bardzo dobrymi parametrami. Rozmiar 185/65 R14 najczęściej jest spotykany w takich autach jak: Citroen Xsara, Toyota Avensis, Volkswagen Passat, Mazda 323, Ford Focus, Mondeo oraz Sierra oraz w wielu innych modelach.

ECE-R 30 to przepisy, które obowiązują w całej Europie i mówią o tym, w jaki sposób oznaczać opony, aby były one zrozumiałe w odczytywaniu. Przede wszystkim, wszelkie parametry powinny znajdować się na oponie – po boku w postaci liczb i liter.

W przypadku rozmiaru 185/65 R14 powyższe liczby informują o:

185 – pierwsza liczba, która pojawia się w rozmiarze opony, odnosi się do jej przekroju. Inaczej mówi się o szerokości, która mówi o odległości między ścianą zewnętrzną a wewnętrzną po nałożeniu jej na felgę. Zawsze wyrażona jest w milimetrach. W powyższym przykładzie mowa jest o 185 mm. Wszystkie wartości zwykle różnią się w rzeczywistości o kilka mm – jest to granica błędu, dopuszczalna przez producenta.

65 – stosunek szerokości do wysokości opony, który nazywamy profilem opony. Jest to wartość podawana w procentach.

R – opony mogą mieć różną konstrukcję, a jest ona opisana bezpośrednio w oznaczeniu rozmiaru. W tym przypadku litera R mówi o konstrukcji radialnej.

14 – liczba, która pojawia się na końcu oznaczenia rozmiaru opony, mówi o rozmiarze felgi wyrażonej w calach. W tym przypadku mowa o 14 calach.

  • Zobacz jak odpowiednio dobrać oponę do twojego auta.

Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl